RTG zęba – co musisz wiedzieć?

RTG zęba – co musisz wiedzieć?

RTG zęba – co musisz wiedzieć?

RTG zęba, inaczej prześwietlenie albo zdjęcie rentgenowskie zęba, to pytanie pozwalające zdiagnozować różne stany chorobowe i zapalne rozciągające się wewnątrz zęba oraz dokładnie sprawdzić i ocenić strukturę korzeni (kanałów) zębowych.

Na czym liczy RTG zęba?

RTG zęba to doświadczenie radiologiczne polegające na prześwietleniu zęba za pomocą promieni rentgenowskich. Na jego podstawie można uznać stan zębów i tkanki kostnej żuchwy oraz szczęki i stawu skroniowo-żuchwowego. Najczęściej sięga się RTG zęba w obiektu określenia stanu kości i tkanek poszczególnych zębów oraz korzeni zęba. Zdjęcie RTG zęba pozwala lekarzowi zobaczyć wewnętrzną strukturę zęba i postanowić o prawidłowym leczeniu.

Jak należy zrobić RTG zęba?

Lekarz stomatolog zaleca wykonanie RTG zęba głównie w przypadku podejrzenia zaawansowanej próchnicy, w sukcesu braku zawiązków zębowych i zębów zatrzymanych, przy podejrzeniu zmian chorobowych i wyglądów zapalnych przy korzeniach, w planu sprawdzenia stanu pozostawionych korzeni, torbieli oraz przy założeniu zmian o charakterze nowotworowym. RTG zęba zaleca się również przed planowaną ekstrakcją, przed leczeniem kanałowym i przed leczeniem protetycznym (założeniu protezy, koronek lub mostów) i przed wszczepieniem implantów i przed założeniem aparatu ortodontycznego. RTG zębów istnieje dodatkowo badaniem zlecanym, gdy dołączy do urazu twarzoczaszki – powoduje ono nazwać zakres i wygląd uszkodzeń. W pewnych przypadkach lekarz zleca badanie pantomograficzne zębów, które także jest zdjęciem rentgenowskim, ale obejmuje całą szczękę i stawy żuchwowo-skroniowe oraz zatok szczękowych, które charakterystyczne są na indywidualnym zdjęciu. Zwykłe RTG zęba to szczególnie prześwietlenie jednego zęba, lub kilku (do czterech na poszczególnym zdjęciu). Drinkom z chwila typowych wskazań do zrealizowania RTG zęba jest podejrzenie kamicy ślinianek. Znajdź RTG zębów Szczecin.

Co można stwierdzić na platformie RTG zęba?

Zmiany w zębach stworzone przez próchnicę oczywiste są na zdjęciu RTG zęba w postaci białych plam. RTG zęba pozwala i zobaczyć stan implantów, korzeni zębowych oraz określić wady zgryzu, co jest szczególnie przydatne przed leczeniem ortodontycznym. Na zdjęciu RTG zęba widać także tkanki miękkie osób i podniebienia, co pozwala zdiagnozować ewentualne zmiany chorobowe w obecnych stanowiskach.

No Comments

Post A Comment